Raz na pięć lat w każdym domu, mieszkaniu czy innego typu budynku należy wykonać przegląd instalacji elektrycznej. Odpowiedzialny jest za niego właściciel obiektu lub – gdy przestrzeń jest zarządzana na przykład przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową – zarządca budynku. Jeśli taki okresowy przegląd instalacji elektrycznej nie zostanie przeprowadzony, organy nadzoru budowlanego mogą nałożyć na nas karę w wysokości do 5 tysięcy złotych. Gdyby dodatkowo w wyniku nieprawidłowego działania instalacji ucierpiała jakaś osoba, a obiekt nie miałby aktualnego przeglądu, właściciel lub zarządca naraża się na karę nawet pozbawienia wolności. Nie warto narażać się na taką odpowiedzialność. Lepiej zawczasu wiedzieć kto może przeprowadzić przegląd elektryki, co powinien on wykonać i ile za to zapłacimy.

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej i ile to kosztuje?

By obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu był ważny, musi go wykonać osoba posiadająca uprawnienia dozorowe SEP potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym D. Tylko ona ma bowiem pełną wiedzę i formalne uprawnienia do tego, by prowadzić potrzebne nam działania. Gdyby protokół przeglądu okresowego instalacji elektrycznej podpisał ktokolwiek inny – dokument będzie zwyczajnie nieważny.

Co powinno być sprawdzone w ramach okresowych czynności kontrolnych? Mówiąc bardzo ogólnie: jako pierwszą czynność należy dokonać oględzin widocznych części przewodów elektrycznych. Gdy tutaj wszystko jest w porządku, przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym może przejść do punktu drugiego, czyli pomiarów kontrolnych oraz prób eksploatacyjnych. Ostatnia sprawa to natomiast potwierdzenie ciągłości, sprawności działania przewodów ochrony przeciwpożarowej, odgromowej. Lista ta brzmi pozornie banalnie, jednak jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa nas i naszych budynków.

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej zapewnia: WWW.UREL.PL

Na koniec przeanalizujmy to, ile kosztuje przegląd instalacji elektrycznej. Dokładna kwota za tę usługę zależna jest przede wszystkim od metrażu danego obiektu. Za przegląd najmniejszych mieszkań zapłacimy średnio około 200 zł. W przypadku dużych domów czy obiektów użyteczności publicznej kwota ta będzie odpowiednio wyższa. Patrząc jednak na to, jaka jest możliwa wysokość kar za niedopilnowanie terminu przeglądu okresowego – nawet kwota ośmiuset-tysiąca złotych poniesiona na sprawdzenie instalacji nie będzie dużą. Dbajmy więc o to, by 5-letni przegląd instalacji elektrycznej był zawsze aktualny.