Ważnym etapem prac budowlanych w mieszkaniach, domach czy budynkach użyteczności publicznej jest wykonanie podkładów podłogowych. W większości przypadków podejmowana jest decyzja o wylewce betonowej. Do wyboru są dwie możliwości – wykonanie posadzek ręcznie lub maszynowo. Przekonujemy, dlaczego warto zdecydować się na maszynowe wylewanie posadzek betonowych i jaka jest cena posadzek maszynowych.

Czym jest posadzka maszynowa i jak ją wykonać?

Posadzka betonowa stanowi mieszankę kilku składników – cementu, piasku oraz wody, które po związaniu przekształcają się w twardą powierzchnię, gotową do dalszych prac wykończeniowych. Posadzka szybko i precyzyjnie zostanie wykonana za pomocą specjalnej maszyny do posadzek maszynowych nazywanej miksokretem. Jest to rodzaj agregatu, do którego nakłada się niezbędne składniki mieszanki. Są one najpierw mieszane w przeznaczonej do tego komorze, a następnie rozprowadzane po podłożu. Posadzka jest poziomowana i zacierana, aby była idealnie gładka i bez nierówności.

Dzięki maszynowemu wylewaniu posadzek betonowych efekt jest doskonały i znacznie ułatwia dalszy przebieg prac. Warunkiem jest tu jednak fachowość ekipy wykonującej wylewkę, której zlecę posadzki maszynowe ,w szczególności zaś użycie właściwych składników, w odpowiednich proporcjach.

Zalety maszynowych posadzek betonowych

Maszynowe wylewanie posadzek ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na doskonałe wyrównanie podłoża, posadzki wylewki maszynowe wiążą się i schną szybciej, są też bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wylewanie zaprawy bezpośrednio z podajnika pozwala także w sposób precyzyjny kontrolować skład mieszanki. Użycie maszyny pozwala na optymalną organizację pracy, ponieważ miksokret może przygotowywać mieszankę poza budynkiem i przesyłać ją następnie do miejsca wylewania, na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

Ile kosztuje posadzka maszynowa i od czego zależy jej cena?

Inwestorzy muszą przed dokonaniem wyboru rodzaju posadzki, przeanalizować wszystkie za i przeciw, w tym także koszty. Warto zatem się tu zastanowić, od czego zależy cena posadzek maszynowych i jakie czynniki na nią wpływają. Podstawowym kosztem jest tu cena i związana z nią jakość użytych materiałów, jak np. jaki cement na posadzki maszynowe użyć. Liczy się także doświadczenie fachowców, jak również lokalizacji inwestycji – ceny są różne, w różnych regionach kraju.

Zazwyczaj w dużych miastach koszt posadzki maszynowej jest wyższy niż w mniejszych ośrodkach. Inne kwestie decydujące o tym, ile kosztuje metr posadzki maszynowej to jej grubość, wielkość całej inwestycji, ale również odległość od kopalni z kruszywem niezbędnym do wykonania posadzki betonowej oraz doświadczenie firmy wykonawczej. Zatem ile kosztuje m2 posadzki maszynowej? Cena to średnio 40 zł netto (robocizna i materiały). Ostateczną cenę można podać po poznaniu lokalizacji inwestycji oraz np. jaki piasek na posadzki maszynowe jest tam drogi – niekiedy między różnymi regionami kraju np. koszty piasku różnią się dwukrotnie, co przy dużym metrażu posadzki do wylania znacznie podnosi koszty. Podobnie, jeśli worek cementu jest o kilka złotych droższych, to gdy potrzeba ich np. dwustu, to różnica w koszcie staje się bardzo wyraźna. Dodatkowo także rodzaj wykorzystanego w zleceniu zbrojenia do betonu może wpłynąć na wycenę.