Większość z nas marzy o własnym biznesie. Powody bywają takie „pójść na swoje, pracować na siebie i dla siebie, coś trzeba w życiu robić”, bywają też inne. Założenie firmy nie jest trudne ani nawet czasochłonne, trudniejsze jest wymyślenie jej profilu działaności, odnalezienie się na rynku i utrzymanie.

Jednym z prostszych pomysłów na biznes jest firma sprzątająca – nie wymaga pozwoleń ani dużych nakładów finansowych jeśli się chce działalność rozkręcać stopniowo. Gdy już zostały załatwione wszystkie formalności, firma jest aktywna i może rozpocząć działalność, gdy zostały zakupione niezbędne sprzęty tj. odkurzacz, mopy, skrobaczki, ścierki, gąbki, rękawiczki, ręczniki papierowe, a także środki czyszczące wysokiej jakości zaczyna się najtrudniejszy etap – zdobywanie klientów. Dlaczego najtrudniejszy? Ponieważ konkurencja jest ogromna – firm oferujących usługi sprzątania powstała cała masa. Oczywiście firmy różnią się między sobą – jedni sprzątają biura, drudzy mieszkania, trzeci po remontach, inni po eventach. Jedni są nieterminowi, inni mało elastyczni, a następni niesolidni. Można zatem znaleźć tu swoją niszę, swoje miejsce. Gdy baza klientów już powstanie, kluczową kwestią jest ich utrzymanie. Tutaj bardzo ważne jest dostarczanie im usług na najwyższym poziomie, a to oznacza nie tylko dokładne sprzątanie, ale także inwestowanie w sprzęt, zatrudnianie osób z doświadczeniem, szkolenie ich. Bo branża sprzątania ciągle się rozwija, pojawiają się nowe środki, nowe urządzenia, nowe techniki, które mają wpływ na szybkość i efektywność sprzątania. Zdecydowanie nie jest to łatwy kawałek chleba – jeśli ktoś myśli, że nie trzeba napracować i sukces przyjdzie sam, jest w błędzie.

Firma sprzątająca to dobry pomysł na biznes. Może być stałym źródłem dochodów o ile prawidłowo potrafimy zdiagnozować potrzeby klienta i mamy możliwości dopasować ceny do jego oczekiwań. Jeśli uda nam się zbudować, nawet w wąskim gronie klientów, renomę wokół standardu oferowanych usług, możemy być pewni, że część z nich ponownie z usług skorzysta i poleci nas swoim znajomym.