Podczas budowy domu nadchodzi moment wyboru, co będzie się działo ze ściekami. Dużo ludzi decyduje się na szambo. Jest to podziemny zbiornik, do którego spływają wszystkie fekalia z kanalizacji. Problematyczne jest to, że trzeba regularnie wzywać szambo nurków, którzy specjalną rurą będą wybierać zawartość zbiornika. Przy codziennym użytkowaniu, niestety trzeba to robić przynajmniej raz w miesiącu. Towarzyszy też temu wyjątkowo nieprzyjemny zapach, który pojawia się też, jeśli zapomni się na czas opróżnić zbiornik. Zaletą takiego rozwiązania jest za to niska cena – nie jest to problem, żeby wybudować szambo obok domu. Decyduje się na to większość osób, którzy są postawieni przed tym wyborem.

Na czym polega przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczywiście jest to dość kosztowna sprawa, ale po jakimś czasie koszty się zwracają. Polega to na tym, że do zbiornika na fekalia wrzuca się specjalne tabletki, które rozpoczynają proces rozkładu. Jest to bardzo ekologiczne, ponieważ zachodzą tam całkowicie naturalne reakcje, a śmierdzący odpad wnika w ziemię, nie pozostawiając śladu. Taka oczyszczalnia musi jednak być zrobiona na odpowiedniej głębokości.

Lepiej zdecydować się na przydomową oczyszczalnie czy szambo?

Kiedy już mamy wiedze na temat rozwiązań dotyczących ścieków, możemy wybrać któreś z nich. Z pewnością oczyszczalnia jest droższą opcją, ale koszt jest jedynie jednorazowy, ponieważ za szambo trzeba regularnie płacić. Warto też zwrócić uwagę na kwestie ekologiczne, zwłaszcza że wiążą się one także z wygodą. Wrzucenie tabletki pochłania zdecydowanie mniej czasu niż wybieranie ścieków. Podczas dokonywania tego wybory, trzeba zwrócić też uwagę na regulacje prawne, ponieważ obie opcje mają pewnie ograniczenia co do miejsca budowy. Na pewno musi być zachowana odpowiednia odległość od działki sąsiada. Zawsze powinno się zapoznać z tymi regulacjami i wziąć je pod uwagę przy wyborze, bo kształt działki może mieć na to spory wpływ.