Jeszcze kilka lat temu we wnętrzach królowały jasne kolory, które optycznie powiększały pomieszczenie. Obecnie coraz częściej w aranżacjach mieszkań stawia się na oryginalne i nieco ekstrawaganckie rozwiązania. Hitem są ciemniejsze kolory, włącznie z elegancką i luksusową czernią. W jakich częściach domu warto postawić na wyraźne odcienie, aby otrzymać nowoczesne, a zarazem funkcjonalne połączenie? Oto kilka wskazówek.

Czarna kuchnia – czy warto?

Białe kuchnie wykończone na wysoki połysk powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej w tych pomieszczeniach stawia się na ciemne odcienie. Czy czerń to dobry wybór? Wbrew powszechnym opiniom, meble w takim kolorze wcale nie są trudne do utrzymania w czystości. Tak naprawdę, jeżeli są lakierowane, brudzą się podobnie jak jaśniejsze modele. Widać na nich zarówno tłuste plamy, jak i niewielkie ilości kurzu, chociaż nie rzucają się one w oczy tak bardzo, jak przy białych meblach. Decydując się na wystrój wnętrza w czarnym odcieniu, warto jednak pamiętać, że może on optycznie zmniejszać pomieszczenie, dlatego nie zawsze sprawdza się w małych kuchniach. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest oświetlenie – przy ciemnej aranżacji mieszkania należy zadbać o większą ilość lamp – zarówno punktowych, jak i głównych.

Czarna kuchnia – inspiracje

Czarna kuchnia przypadła Ci do gustu i szukasz dodatkowych inspiracji? Ciemne meble doskonale prezentują się w połączeniu z drewnem. Czarny kolor zostaje wtedy przełamany i ocieplony przez naturalne drewno, co pozwala osiągnąć zachwycający efekt. W takim przypadku najlepiej wybrać drewno jesionowe lub dębowe – może być z niego wykonany blat roboczy w kuchni lub fronty szafek. Taka aranżacja jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa – sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Innym przykładem może być aranżacja czarnej kuchni w stylu eleganckim. Warto wtedy postawić na kontrasty – zestawić białe ściany i blaty z czarnymi szafkami. Dobrze, jeżeli mają one ryflowania, a na ścianach położone są płytki w stylu metro.