Jesteś na etapie planowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, co zrobić, aby jak najlepiej zaspokajał potrzeby całej waszej rodziny? Jak wiadomo, projekty domów dla osób żyjących w pojedynkę, małżeństw bez dzieci oraz dużych rodzin znacząco się różnią. Co warto wziąć pod uwagę budując dom, jeżeli macie małe dzieci lub dopiero planujecie ich przyjście na świat? Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać.

Dom odpowiedni dla dzieci – czyli jaki?

Parom planującym powiększenie rodziny może się wydawać, że projekt budowy domu dla rodziny nie musi wyróżniać się niczym szczególnym – warto jedynie uwzględnić w nim jeden lub dwa dodatkowe pomieszczenia, które będą pełniły role pokoi dziecięcych. Jednak w rzeczywistości warto wziąć pod uwagę dużo więcej szczegółów. Jakich? Jeżeli dopiero planujecie przyjście dzieci na świat, warto pomyśleć o zaplanowaniu obok sypialni małego pomieszczenia, w którym znajdzie się przewijak, łóżeczko oraz mała szafka. Ewentualnie można wydzielić na to odpowiednią przestrzeń w pokoju rodziców. Co jeszcze może okazać się przydatne dla rodziny z noworodkiem? Chociaż w ostatnich latach coraz modniejsze są projekty łazienek bez wanny, to jest to jeden z bardzo praktycznych elementów podczas codziennej higieny dziecka. W łazience warto też pomyśleć o grzejniku, który umożliwi podgrzewanie ręcznika.

Jaki dom wybudować dla nieco starszych dzieci?

Jeżeli dziecko zaczyna już raczkować z pewnością zarówno maluch, jak i rodzice docenią ogrzewanie podłogowe. Praktyczny okazuje się też spory salon, który będzie pełnił rolę pokoju dziennego i miejsca codziennych zabaw. Warto też zwrócić uwagę na szerokość garażu – dobrze, jeżeli umożliwia otwarcie drzwi na całą szerokość, aby umieścić w środku foteliki. W domach dla rodzin, wręcz koniecznością jest uwzględnienie łazienki oraz oddzielnego WC. Te dwa pomieszczenia znacząco podniosą komfort życia wszystkich domowników, między innymi poprzez unikanie porannych kolejek przed szkołą i pracą. Kolejnym istotnym aspektem może być zaplanowanie odpowiedniego ogrodu, w którym dzieci będą spędzać czas podczas ciepłych dni.