Hala stalowa to doskonały sposób na szybkie postawienie trwałego obiektu, który może służyć do produkcji czy magazynowania. Jednak nie sposób rozważać zasadności takiej inwestycji, bez wzięcia pod uwagę kosztu budowy hali. Na jaki więc wydatek należy się przygotować, zabierając się za tego rodzaju inwestycję?

Hala stalowa – od czego zależy koszt budowy?

Oczywiście najważniejszym elementem wpływającym na koszt budowa hali stalowej, jest jej powierzchnia. Jej długość, szerokość, ale również wysokość mają kluczowe znaczenie przy obliczaniu ilości materiałów niezbędnych do jej wybudowania. Inne czynniki wpływające na jej koszt to wykorzystane materiały czy technologia budowy, które w dużej mierze wynikają z planowanego przeznaczenia obiektu – m.in. z tego jakiego rodzaju prace będą w niej wykonywane i co będzie w niej składowane. Jeśli poza magazynem planujesz wybudowanie również części biurowej, to również ona wpłynie na końcowy koszt całego przedsięwzięcia (znacznie go podnosząc). Także sama działka, na której będzie stawiany obiekt, ma znaczenie – jeśli jest to teren podmokły lub grząski, to bez wątpienia będzie to bardziej kosztowne. Należy również wziąć pod uwagę wymogi prawne, m.in. związane z planem zagospodarowania terenu.

Co jeszcze może wpływać na cenę hali?

Oprócz wymienionych elementów, które towarzyszą praktycznie każdemu projektowi związanemu z halą stalową, pod uwagę należy wziąć również inne zagadnienia, są zależne od lokalizacji obiektu, dostępności na rynku poszukiwanych produktów i cen za wykonanie porównywalnych prac w Twojej okolicy. Na wycenę składają się takie elementy jak projekt warsztatowy konstrukcji, kupno materiału, transport (także z załadunkiem i rozładunkiem) materiałów, wykonanie konstrukcji przez warsztat, jej oczyszczenie i nałożenie zabezpieczenia antykorozyjnego, montaż konstrukcji, atest PN-EN 1090, który poświadcza wysoką jakość konstrukcji. Ceny każdego z tych elementów składowych na lokalnym rynku mogą wpłynąć w znaczącym stopniu na końcową wycenę inwestycji.

Zdecydowanie się na niestandardowe wymiary czy rozwiązania może dodatkowo podnieść jej wyceny, dlatego o ile to nie jest absolutnie konieczne, warto sięgnąć po najbardziej powszechne i dostępne rozwiązania. Wówczas koszt budowy można utrzymać na naprawdę niskich poziomach – zazwyczaj kształtują się one na poziomie 1300 – 1500 złotych za metr kwadratowy. To aktualnie najtańszy sposób na wybudowanie obiektu magazynowego czy nawet produkcyjnego. Nie dziwi zatem tak duża ich popularność.