Transport chłodniczy – między innymi mrożonek, to ogromne wyzwanie logistyczne. Chociaż głębokie mrożenie pozwala na zachowanie witamin i wydłużenie świeżości danego towaru, wymaga specyficznych warunków. W tym celu najczęściej wykorzystuje się infrastrukturę drogową. Co warto wiedzieć na temat przewozu mrożonek?

Transport mrożonek – co warto wiedzieć?

Każdy przewóz zamrożonego towaru wymaga dobrego planowania i precyzji w działaniu – i to na każdym etapie łańcucha logistycznego. O produkt należy dbać zarówno w trakcie załadunku, podczas jego transportu, jak i dostarczając do odbioru – do restauracji, hurtownika bądź sklepu. Mrożonkom nie służą wahania temperatur, dlatego priorytetem jest zagwarantowanie stałej temperatury. Jaka jest optymalna? Powinna ona wynosić około -18 stopni C albo mniej. Granicą, której nie wolno przekraczać to 3 stopnie C. Podczas każdego otwarcia naczepy powinno się udokumentować odczyt temperatury. Co warto wiedzieć o samym zamrażaniu takiego towaru? Powinien on nastąpić w jak najkrótszym czasie. Poleca się podzielanie produktu na mniejsze części – jest to możliwe szczególnie w przypadku steków, dzięki czemu osiągają one temperaturę -18 stopni C w zaledwie godzinę. Średnim czasem jest okres 2-6 godzin.

Co mówią przepisy?

Przewóz mrożonek określony jest szczegółowo w przepisach – między innymi w Dyrektywie Komisji Wspólnot Europejskich. Zgodnie z jej treścią kontrola temperatury podczas transportu mrożonek powinna odbywać się często i w równych odstępach czasu. Pomiary te opatrzone datą powinno się przechowywać nawet rok. Według tego dokumentu niektóre towary należy przewozić z wykorzystaniem urządzeń monitorujących, które na bieżąco sprawdzają i zapisują temperaturę. Inne informacje możemy znaleźć w ATP, czyli „Międzynarodowej umowie o przewozach szybko psujących się artykułów spożywczych”. Mówi ona między innymi o tym, że przy transporcie takich towarów konieczne jest stosowanie izotermicznych środków transportu, chłodni lub lodowni, które odpowiadają określonym przepisom.