Ogrzewanie podłogowe, czyli inaczej podłogówka to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Nic dziwnego! Nie ma nic przyjemniejszego niż dotyk bosą stopą ciepłego podłoża tuż po przebudzeniu się lub wyjściu spod prysznica, gdy na zewnątrz temperatury utrzymują się grubo poniżej zera. Wiele osób ceni to rozwiązanie nie tylko za komfort, ale też estetykę oraz wydajność. Co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, zanim się na nie zdecydujesz?

Ogrzewanie podłogowe – co warto o nim wiedzieć?

Wyróżnić można dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne. Najważniejszą różnicą między nimi jest sposób zasilania. W pierwszej sytuacji jest to pompa ciepła, kolektory słoneczne lub ciepło pochodzące z kotła. W drugim – prąd elektryczny. Na jaką opcje się zdecydować? Wszystko zależy od Twoim możliwości oraz preferencji. Ogrzewanie podłogowe wodne z pewnością wiąże się z większą ilością pracy oraz instalacji do położenia. Wymaga też zainwestowania w pompę ciepło lub kocioł kondensacyjny. O wiele mniej skomplikowanie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o podłogówkę elektryczną – wymaga ona jedynie podłączenia odpowiednich kabli do puszki instalacyjnej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również to, że cienkie maty grzewcze mogą być położone we wnętrzach remontowanych i nie powodują podniesienia poziomu podłogi.

Jak urządzić wnętrze z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe wymaga specyficznego rodzaju podłogi – nie każdy materiał sprawdzi się w tym celu. Najlepszym wyborem będą produkty, które dobrze przewodzą ciepło, na przykład terakota, gres lub kamień. Rozwiązanie to wyklucza natomiast zastosowania wykładziny, która sama w sobie zaburza przepływ ciepła. Dopuszczalne jest położenie drewna lub paneli, jednak ich warstwa nie powinna być zbyt gruba. W pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo nie może też być dużo mebli, ponieważ uniemożliwiałyby przedostawanie się ciepła do wnętrza pokoju. Warto stawiać na meble na nóżkach, pozwalające na swobodny przepływ powietrza.