W halach oraz magazynach przemysłowych pracuje wiele osób, które na dodatek operują różnymi pojazdami i sprzętami. Nic dziwnego, że w takim miejscu nietrudno o kolizje. I chociaż większość zdarzeń nie jest poważnych, potrafią one być znacznym obciążeniem dla firmy. Aby zadbać o bezpieczeństwo i właściwe oznakowanie przestrzeni warto wyposażyć miejsce pracy w odbojnice. Czym są i jakie funkcje pełnią?

Czym są odbojnice i jakie pełnią funkcje? 

Odbojnie to nic innego jak elementy wykonane z różnych materiałów i o różnych kształtach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w magazynach i halach przemysłowych. Mogą one pełnić kilka funkcji – między innymi oddzielają strefy robocze od komunikacyjnych lub regulują ruch w obrębie całego zakładu. Mogą także zabezpieczać urządzenia magazynowe oraz służyć do zamykania stref niebezpiecznych. Chętnie stosuje się je w ramach profilaktyki – między innymi po to, aby obniżyć koszty awarii i napraw. W przypadku zderzenia z wózkiem widłowym lub innym pojazdem, zamiast remontować drogie urządzenie, wystarczy jedynie wymienić uszkodzoną odbojnicę. Co więcej, zainwestowanie w tego typu elementy pozytywnie wpływa na ochronę ubezpieczeniową, a w niektórych wypadkach nawet może być niezbędne.

Jakie odbojnice warto wybrać?

Na rynku przemysłowym znajdziemy wiele różnego rodzaju odbojnic – zarówno tych ostrzegawczych, jak i ochronnych. Mogą one być przystosowane do pomieszczeń lub na zewnątrz. Popularnym i uniwersalnym wyborem są modele poliuretanowe – zabezpieczają zarówno maszyny, jak i ściany oraz skutecznie zatrzymują koła pojazdów. Są bardzo trwałe i odporne na uderzenia. Innym rodzajem są odbojnice gumowe. Ich zaletą jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne, dlatego często stosowane są na parkingach, między innymi do wydzielania miejsc. Jeszcze innym rodzajem odbojnic są modele słupkowe – są to po prostu stalowe słupki wystające z posadzki, które wydzielają konkretną strefę lub chronią przed uderzeniami.