Łóżka dostępne obecnie w sklepach oferowane są w wielu wariantach. Przed kupnem odpowiedniego modelu warto więc sprawdzić, co mogą zaoferować producenci. Jakie łóżko wybrać? Sprawdzamy zalety i wady trzech najpopularniejszych typów łóżek!

Zakup łóżka może być dużym wyzwaniem, gdy celem jest znalezienie modelu cechującego się odpowiednią jakością wykonania, estetyką oraz komfortem.

Warto zatem przyjrzeć się bliżej trzem głównym typom łóżek:

  • łóżka tapicerowane
  • łóżka drewniane
  • łóżka kontynentalne

Czym charakteryzują się typy łóżek? Co kupić do swoje sypialni? Sprawdź teraz!

Łóżka tapicerowane

Łóżkami tapicerowanymi nazywa się modele z ramą wykończoną tapicerką. Często posiadają także dekoracyjne wezgłowie z komfortowym tapicerowaniem, które daje miękkie podparcie dla pleców i głowy.

Takie łóżka są oferowane w różnych wariantach, w tym jako łóżka ramowe oraz jako łóżka kontynentalne, o których piszemy poniżej.

Główne zalety łóżek tapicerowanych to ich komfort oraz elegancki wygląd. Tapicerka jest miękka, przyjemna w dotyku. Niestety, może się łatwo brudzić.

Łóżka drewniane

To bardzo popularne łóżka, które można znaleźć w wielu sypialniach w Polsce. Są produkowane z litego drewna albo z płyt drewnopochodnych, na przykład MDF.

Łóżka drewniane mają konstrukcję ramową, dlatego też są przeznczone do stosowania jednego albo dwóch materaców – zwykłego i top materaca. Na dnie posiadają szczebelki, które utrzymują materac i zapewniają jego właściwą wentylację.

Takie łóżka są tanie, estetyczne i mogą być komfortowe – kluczowe jest wybranie dobrego materaca.

Łóżka kontynentalne

Trzecia propozycja to łóżka kontynentalne, które w Polsce dopiero zaczynają się pojawiać. Są za to często używane w USA.

Łóżka kontynentalne to łóżka tapicerowane, które posiadają warstwową konstrukcję, co przekłada się na ich wyższą wysokość niż łóżek ramowych, ale także na większy komfort.

Budowa łóżka kontynentalnego:

  • dolna skrzynia, tzw. boxspring – składa się z tapicerowanej ramy wykończonej sprężynami
  • sprężynowy materac kieszeniowy ułożony na skrzyni boxspring
  • dodatkowy materac nawierzchniowy, tzw. top materac dla większego komfortu