Nie zawsze mamy wpływ na usytuowanie okien w naszym wnętrzu, a zatem i na nasłonecznienie. Promienie słońca, mimo że pożądane, potrafią utrudnić wypoczynek, gdy są zbyt intensywne. By temu zapobiec, w oknach montuje się rolety. Jakie rodzaje tych przesłon spotkamy na rynku?

Najprostszym rozwiązaniem są rolety wolnowiszące. Są zbudowane z tkaniny na rolce, którą montuje się do ramy okna lub do ściany. Jest to opcja mało inwazyjna i ekonomiczna.

Bardziej skomplikowaną modyfikacją tego samego mechanizmu są rolety w kasecie. Rolka z tkaniną jest ukryta w kasetce z PCV lub aluminium, dzięki czemu jest chroniona przed uszkodzeniami i blaknięciem. Ponadto tkanina jest wpuszczona w prowadnice montowane po bokach szyby, dzięki czemu roleta równo przylega do okna. Popularną wariacją rolet w kasecie oraz wolnowiszących są rolety „dzień-noc”, których materiał jest pokryty ciemniejszymi i jaśniejszymi pasami. Pozwala to na regulację stopnia zaciemnienia.

Rolety plisowane to rolety w formie harmonijki. Mogą być wolnowiszące lub przytwierdzone prowadnicą. Dzięki zastosowanemu materiałowi, są stosunkowo proste w utrzymaniu czystości. Istnieją plisy jednofunkcyjne – zwijane od dołu do góry – oraz dwufunkcyjne – zwijane z obu stron. Ich atutem jest to, że są dostępne również dla okien o nietypowych kształtach.

Rodzajem znacznie bardziej dekoracyjnym są rolety rzymskie. Są wykonane z tkaniny wzdłuż której poziomo poprowadzony jest system sznureczków. Pociągając za pionowe nitki, materiał jest ściągany i tworzy fale. U niektórych modeli dół jest przyozdobiony fiszbinami. Rolety rzymskie swoim kształtem i wykonaniem naśladują zasłony.

Równie ozdobną opcją są rolety austriackie. Podobnie jak u rzymskich – a ich regulacje odpowiadają sznureczki. Tym razem jednak ściągany materiał tworzy u dołu fałdy. Nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie, jednak bardzo efektowne.

Do okien połaciowych najlepiej nadają się rolety dachowe zaopatrzone w system sprężynek, które trzymają materiał przy szybie. Występują w formie plisowanej lub samozwijającej się.

W zależności od potrzeb i preferencji, rolety mogą stanowić element użytkowy, dekoracyjny lub oba. Dzięki bogactwu dostępnych na rynku opcji, każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie i swojego wnętrza.