Balkon, taras, ogród – nasz prywatny kawałek świata zewnętrznego. Często stanowią strefę relaksu i pielęgnowania hobby. By jednak wykorzystać cały potencjał tej przestrzeni, niezbędne jest zadbanie o dobre oświetlenie. Czy lampy solarne to dobre rozwiązanie?

Lampy solarne nie maja skomplikowanego mechanizmu działania. W dzień wykorzystują promienie słoneczne, zamieniając je w energię elektryczna przechowywaną w akumulatorze. Następnie po włączeniu są w stanie świecić bez podłączenia do zasilania. Jest to zatem opcja bardzo energooszczędna. Ucieszy także zwolenników ochrony środowiska. Dużym atutem wynikającym z faktu, że są zasilane przez słońce, jest tez brak okablowania. Dzięki temu nie trzeba mieć wcześniej przemyślanej wizji oświetlenia w ogrodzie, by móc zainstalować lampę solarną.

Co więcej, światło oddawane przez ten rodzaj lamp jest bardzo nastrojowe. Dzięki temu wieczory na zewnątrz staja się jeszcze przyjemniejsze. Całodniowe „ładowanie” energią słoneczną starcza na około kilka godzin palenia, zwykle od 3 do 6. Oczywiście ich wydajność zależy od nasłonecznienia i zachmurzenia oraz długości dnia.

Lampy solarne do ogrodu są stosunkowo ekonomiczną opcją. Dodatkowo ich montaż nie wymaga zatrudniania fachowców. Wszystko to sprawia, że każdy, kto chce zadbać o swoja wygodę i bezpieczeństwo wieczorem, może zaopatrzyć się w tego typu oświetlenie.

Odnawialne źródła energii bywają niestety zawodne i nie zawsze potrafią sprostać naszym oczekiwaniom. Musimy liczyć się z tym, że w naszej strefie klimatycznej pogoda jest zmienna, a pochmurne dni bywają częste. W takich okresach czas palenia lampek może być skrócony. Jest to jednak wada, którą wielu jest w stanie zaakceptować w imię prostoty i ochrony środowiska.

Lampy solarne to świetna alternatywa dla ogrodowych lampionów, lampek na baterie i girland balkonowych. Ich energooszczędność, ogólnodostępność i przystępna cena przemawiają za tym, by rozważyć to rozwiązanie. Niskim kosztem możemy zdobyć niepowtarzalnie klimatyczne i przyjazne środowisku oświetlenie.