Panele podłogowe to materiał bardzo często pojawiający się we wnętrzach Polaków. Jedni chwalą i przedstawiają go jako tańszą alternatywę dla desek podłogowych, inni krytykują za specyficzne właściwości. Co przesądziło o fenomenie paneli i co na ten temat mają do powiedzenia jego przeciwnicy?

Jako duży plus paneli jako pokrycia podłogowego należy wymienić jego cenę. Jest znacznie przystępniejsza niż koszt, na który muszą szykować się ci, którym marzą się lite deski. Panele podłogowe cechują się dużą twardością, a zatem i wysoką wytrzymałością. Jako że są poddawane obróbce termicznej oraz pokryte odporną na ścieranie powłoką laminowaną, nie wymagają tak dokładnej pielęgnacji, jak parkiet. Zatem nie musimy martwić się lakierowaniem i cyklinowaniem, które potrafią przysporzyć użytkownikom kłopotu. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama kolorów i ułożenia słojów na panelach, z której można wybrać wzór idealny dla swojego wnętrza. Sprawia to, że panele świetnie wkomponują się zarówno w klimacie rustykalnym, stylowym, jak i nowoczesnym, minimalistycznym. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość montażu – zdecydowanej większości paneli nie klei się do podłoża. Ten typ pokrycia nazywa się „pływającą podłogą”. Dzięki temu z położeniem paneli poradzi sobie nawet amator, gdyż wystarczy połączyć ze sobą wypustki poszczególnych elementów. Jest to tak zwana metoda „klik-klik”. Ważną informacją jest fakt, ten typ pokrycia może być użyty przy ogrzewaniu podłogowym. Należy jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta.

Przeciwnicy paneli podłogowych często wskazują, że przeszkadzają im stukanie obcasów po panelach. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. Producenci i monterzy wyszli naprzeciw potrzebom konsumentów i zaproponowali wyłożenie podłogi płytą pilśniową lub wykonanie wylewki samopoziomującej. Świetnie wygłusza to niepożądane odgłosy kroków. Kolejną niedogodnością jest statyczna powłoka laminatu. Może ona przyciągać kurz i elektryzować się. Dlatego do czyszczenia paneli polecane są płyny z formułą antystatyczną.

Panele podłogowe mają zarówno fanów, jak i przeciwników. Jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, które warto rozważyć przy projektowaniu wnętrza. Wybór zależy od tego, czego oczekujemy od posadzki.