Każdemu posiadaczowi podłogi drewnianej zależy, by służyła mu ona jak najdłużej. Nie każdy lubi efekt „starzejącej się” posadzki, zatem rodzi się pytanie – jak odnowić parkiet, by wyglądał jak nowy? Czy kompletna renowacja jest w ogóle możliwa?

Odpowiedź brzmi tak. Ale żeby nie było aż tak optymistycznie – można wykonać ten proces jedynie ograniczoną ilość razy. Zwykle solidny parkiet jest w stanie znieść od 5 do 10 dogłębnych szlifowań w czasie swojej żywotności. Dlatego zalecane jest, by wykonywać szlifowanie i cyklinowanie dopiero, gdy ubytki są widoczne i pokrywają znaczny fragment posadzki. Delikatne zarysowania nie powinny  być dla nas powodem do gruntownej renowacji, jako że parkiet olejowany i woskowany ma tendencję do „zabliźniania się”.

Do procesu renowacji niezbędne nam będzie narzędzie zwane cykliniarką. Jest to elektryczne urządzenie szlifujące. Używając papieru ściernego różnej gradacji, w końcu uda nam się dostać do niezniszczonej warstwy drewna. Należy stopniowo zmniejszać gradację papieru, aż do płynnego przejścia do polerowania. Pojawiające się szpary między klepkami można zalepić płynem żywicznym i drewnianym pyłem. Pomocna w wyrównaniu powierzchni może być też szlifierka krawędziowa. Tak przygotowana podłoga jest gotowa do olejowania, woskowania lub lakierowania.

Jeśli planujesz cyklinowanie parkietów Łódź, polecamy zwracać się do renomowanych i sprawdzonych firm, które dadzą gwarancję dobrze wykoananej usługi.

Na którym etapie remontu powinno się wykonać renowację parkietu? Najlepiej przed położeniem końcowych warstw farby na ściany. Samo cyklinowanie nie powinno przynieść szkód, ale lakiery, którymi pokrywamy podłogę, są zwykle wolnoschnące. Oznacza to, że ich opary mogą powodować zacieki na pomalowanych ścianach. Przy szlifowaniu należy szczególnie uważać na drzwi i ościeżnice. Najlepszym pomysłem będzie zdjęcie ich na czas remontu lub zabezpieczenie folią i taśmami. Jeśli chodzi o listwy – zależy od typu. Listwy, które wymagają lakierowania montuje się przed cyklinowaniem, natomiast inne – zazwyczaj po procesie renowacji.

Szlifowanie nadaje parkietowi nową świeżość. Jest również konieczne dla prawidłowego dbania o podłogę. Planując remont, warto sprawdzić, czy nasze podłogi nie potrzebują cyklinowania.