Elastomerami nazywa się określone rodzaje polimerów, które wyróżniają się sprężystością i elastycznością. Ze względu na te właściwości znalazły one szerokie zastosowanie także w branży uszczelnień.

Czym są elastomery?

Rodzina elastomerów to szeroka gama różnych substancji polimerowych pochodzenia sztucznego albo naturalnego. Łączy je wszystkie zdolność do deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych oraz do powrotu do pierwotnego kształtu po ustaniu tych sił. Elastomery jednocześnie zachowują wtedy swoją strukturę.

Do elastomerów zaliczane są również gumy, ale jest to znacznie szersza gama materiałów.

Najważniejsze właściwości elastomerów

Jak zostało wskazane wcześniej, elastomery posiadają umiejętność zmiany swojego kształtu pod wpływem działania sił mechanicznych, w tym między innymi:

  • rozciągania
  • ściskania
  • ścinania

Jednocześnie są one wysoce odporne na rozerwania podczas działania tych właśnie sił. Mogą wtedy powrócić do swoich poprzednich wymiarów. Wynika to z faktu, że elastomery posiadają określoną budowę – dochodzi w nich do tak zwanych ruchów segmentalnych, które powodują zmianę ich kształtów.

Warto przy tym zaznaczyć, że właściwości te elastomery zachowują tylko w określonych warunkach, w tym w szczególności w warunkach temperaturowych.

Uszczelnienia z elastomerów

Ze względu na swoje specjalne właściwości elastomery są bardzo często używane w branży uszczelnień. Produkowane z nich uszczelki pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej szczelności połączeń pomiędzy dwoma płaszczyznami stykającymi się ze sobą.

Najpopularniejszym rodzajem elastomerów są gumy. Także do tej kategorii zaliczane są silikony. Uszczelki gumowe i silikonowe są najczęściej stosowanymi uszczelkami w wielu branżach, w tym między innymi w branży budowlanej i wykończeniowej, motoryzacyjnej, maszynowej, chemicznej, farmaceutycznej czy spożywczej.

Uszczelnienia z elastomerów mogą posiadać różne kształty i wielkości. Wśród nich znajdują się uszczelki płaskie, uszczelki krawędziowe – profilowe, oringi. Także produkowane są na wymiar.