Badanie ginekologiczne takie jak kolposkopia prowadzone jest w celu wykrywania chorób szyjki macicy, pochwy oraz sromu. To nieinwazyjna i szybka procedura, którą można wykonać w wielu gabinetach ginekologicznych.

Ginekolodzy stosują obecnie szereg różnych metod diagnostycznych pozwalających na ocenę stanu narządów rodnych u kobiet. Jedną z nich jest kolposkopia.

Czym dokładnie jest to badanie? Kiedy należy je przeprowadzić? Na czym dokładnie polega? Jak przygotować się do kolposkopii?

Kolposkopia – co to jest?

Kolposkopia, czyli badanie kolposkopowe to badanie ginekologiczne mające na celu zobrazowanie wyglądu narządów płciowych kobiety – kanału oraz szyjki macicy, pochwy i sromu z użyciem specjalnego urządzenia – kolposkopu.

Badanie to może być wykonane u kobiety w każdym wieku – także u kobiet będących aktualnie w ciąży. Jest nieinwazyjne i bezbolesne. Najczęściej trwa tylko kilka minut, a także nie wymaga szczególnych przygotowań i rekonwalescencji.

W trakcie kolposkopii lekarz może pobrać także niewielkie wycinki z szyjki macicy w celu ich dalszej diagnostyki.

Wskazania do badania kolposkopowego:

  • diagnostyka infekcji wirusem HPV
  • wczesne wykrycie raka szyjki macicy
  • wykrywanie zmian przedrakowych

Jak przygotować się do badania?

Badanie najczęściej wykonuje się w okresie pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. Na kilka dni przed badaniem nie należy współżyć seksualnie, poddawać się innym badaniom ginekologicznym oraz prowadzić irygacji pochwy, ponieważ może zaburzyć do wynik badania.

W razie jakichkolwiek stanów zapalnych należy wcześniej je wyleczyć.

Przebieg badania kolposkopowego

W trakcie badania lekarz ginekolog korzysta z kolposkopu – specjalnego urządzenia, które przypomina mikroskop i pozwala na uzyskanie dużego powiększenia badanego obrazu. Współczesne kolposkopy pozwalają także na nagrywanie filmów.

Podczas badania lekarz przemywa pochwę roztworem soli fizjologicznej i ogląda obszar. Także wykonuje się próbę z wodnym roztworem kwasu octowego oraz próbę jodową, co pozwala na dokładne zróżnicowane zmian.

Wyniki badania określane są jako:

  • grupa 1 – prawidłowe obrazy kolposkopowe
  • grupa 2 – nieprawidłowe obrazy kolposkopowe
  • grupa 3 – niejasne obrazy kolposkopowe
  • grupa 4 – inne obrazy kolposkopowe

Kolposkopia Łódź – Michał Pietrzak Ginekolog