Aby nadać elewacji atrakcyjny wygląd, należy podejść do tego zadania z głową. Oto 5 kroków, aby szybko i skutecznie pomalować elewację!

  1. Sprawdzenie podłoża

Nasze prace elewacyjne rozpoczynamy od dokładnego sprawdzenia podłoża. Oceniamy je pod kątem obecności uszkodzeń mechanicznych, na przykład spękań, ubytków, a także zawilgocenia oraz obecności mikroorganizmów, przykładowo rozwijających się na ścianach glonów.

  1. Naprawa i wyczyszczenie ścian

Jeżeli ściany mają wady, wówczas przed rozpoczęciem malowania warto je naprawić. W tym celu wykonujemy uzupełnienia ubytków przy uszkodzeniach mechanicznych, a przy wadach biologicznych usuwamy je ręcznie, na przykład szpachelką, a potem stosujemy preparaty antygrzybiczne.

Warto pamiętać także o wyczyszczeniu ścian, na przykład z użyciem miotły, myjki – usuwamy z nich wtedy różne osady i zapewniamy lepszą przyczepność dla nałożonych na nawierzchnie farb.

  1. Ochrona otoczenia

Gdy ściany są już odpowiednio naprawione, możemy przystąpić do dalszych prac, czyli do gruntowania i malowania.

Zanim jednak rozpoczniemy, warto odpowiednio ochronić otoczenie, na przykład drzwi i okna, chodniki, donice, rośliny w swoim ogrodzie. W ten sposób oszczędzamy także swój czas, ponieważ nie musimy sprzątać po malowaniu. W ochronie otoczenia mogą pomóc nam dostępne w sklepach folie, kartony, niepotrzebne tkaniny.

  1. Gruntowanie

Właściwe prace elewacyjne rozpoczynamy od gruntowania. To bardzo ważny proces dla efektu, jaki osiągniemy. Ściany gruntujemy specjalnymi preparatami gruntującymi. Pozwalają one na lepsze przygotowanie nawierzchni do właściwego malowania – zwiększają przyczepność farby, pozwalają na regularne pokrycie ścian równą ścianą koloru, zmniejszają chłonność podłoża.

Rodzaj gruntu dobieramy w zależności od tynku oraz od rodzaju wybranej farby do naszej elewacji. Z gruntowaniem prace elewacyjne polegające nam malowaniu elewacji będą jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze!

  1. Malowanie

Jeśli ściany są już zagruntowane, możemy przejść do właściwych i końcowych prac, czyli do malowania. Postępujemy wtedy zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu farby. Dla uzyskania optymalnych efektów najczęściej trzeba nałożyć 2-3 warstwy farby – wtedy możemy pokryć ściany równomiernym, nasyconym kolorem.

Warto pamiętać o tym, że prace elewacyjne wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych. Najlepiej, aby temperatura powietrza zamykała się w przedziale 5-25 stopni Celsjusza, a także nie powinno zapowiadać się na opady, które mogą zniweczyć efekty malowania.