Z czasem elewacja każdego domu jednorodzinnego zaczyna wyglądać coraz gorzej. Osadzają się na niej zanieczyszczenia, pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, rozwijają się drobnoustroje. Jak odnowić elewację, by wyglądała jak nowa?

W zależności od rodzaju tynków elewacja domu jednorodzinnego może wymagać remontu w czasie od kilku do kilkunastu lat. Jeśli nawierzchnie nie prezentują się już zbyt dobrze, warto zdecydować się na odnawianie elewacji – można zrobić to samodzielnie albo zatrudnić ekipę.

Zacznij od oceny podłoża

Pierwszym krokiem do odnowienia elewacji powinna być ocena podłoża, z którym chcemy pracować. Zwracamy szczególną uwagę na takie wady jak:

  • zabrudzenia
  • spękania
  • głębokie rysy
  • czarny albo zielony nalot
  • osypywanie się, pylenie
  • odspojenia tynku – odparzenia

Każda z tych wad wymaga odpowiedniej naprawy, na przykład przez wykorzystanie zaprawy wyrównującej, preparatów przeciwgrzybiczych. Dopiero po ich eliminacji można przystąpić do dalszych prac – tylko wtedy odnawianie elewacji przyniesie odpowiednie efekty.

Dobierz odpowiednie artykuły do malowania

Aby odnawianie elewacji było skuteczne, należy dobrać odpowiednie materiały – podkład gruntujący, a także farbę elewacyjną, która będzie dopasowana do tynku. Nie zapomnijmy także o zakupie potrzebnych akcesoriów – wałek, kuweta, pędzle, drabina.

Jeśli chcemy, aby odnawianie elewacji było jeszcze skuteczniejsze, pamiętajmy o doborze farby do lokalizacji budynku. Przykładowo, gdy znajduje się ona blisko drogi, warto wybrać farbę możliwą do czyszczenia. Gdy z kolei dom położony jest przy lesie lub jeziorze, warto postawić na taką, która będzie wykazywała większą odporność na drobnoustroje.

Gdy mamy problemy z doborem, warto skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie – pomocne porady możemy otrzymać w sklepach oferujących materiały budowlane.

Gruntowanie i malowanie – elewacja jak w nowa!

Elewacja będzie wyglądać jak nowa wtedy, gdy dokładnie pomalujemy ją farbą gruntującą, a następnie farbą elewacyjną w wybranym kolorze. Chociaż często może zdawać się, że zakup gruntu jest zbędny, to jednak jego zastosowanie ułatwia malowanie i powoduje, że zużywamy mniej farby na elewację.

Gdy prace chcemy prowadzić we własnym zakresie, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie – stosujmy stabilne drabiny i rusztowania.

Powyższe prace elewacyjne możemy przeprowadzić samodzielnie, ale także możemy skorzystać z usług ekip, które zapewniają kompleksową obsługę – od przygotowania ścian aż do ich pomalowania na wskazany przez klienta kolor. To oszczędność czasu!

 

URBREDZI.PL