W sklepach można znaleźć dzisiaj wiele różnych modeli butów do biegania. Co wybrać, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z joggingiem?

Dobór odpowiedniego obuwia do biegania ma bardzo duże znaczenie. Tylko dobrze dopasowane buty, które będą wspierały stopę, będą mogły zapewnić jej właściwe działanie i bezpieczeństwo.

Dobre buty do biegania – czyli jakie?

Idealne buty do biegania to takie, które będą indywidualnie dopasowane. Każdy z nas ma nieco inną stopę, dlatego też musimy pamiętać, że fakt, że komuś odpowiada konkretny model, wcale nie oznacza, że my też będziemy dobrze się w nim czuli.

Warto zatem poznać zestaw parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego obuwia biegowego.

Buty do biegania dobieramy pod kątem następujących parametrów:

  • nawierzchnia, po której zamierzamy biegać – inne obuwie jest przeznaczone do biegów po płaskim, utwardzonym terenie, inne do biegów po leśnych ścieżkach
  • typ stopy – stopy dzielimy na neutralną, pronującą albo supinującą w zależności od tego, jak rozkłada ona ciężar ciała, buty powinniśmy dobrać do typu stopy, by zapewniały jej optymalną ochronę podczas stawiania kroków
  • pora roku – na porę od wiosny do jesieni wybieramy buty bardziej przewiewne, z kolei na zimę oraz na chłodniejsze, deszczowe dni, buty z inną cholewką, która chroni stopę przed przemoczeniem

Jaki model butów do biegania wybrać?

Producenci stosują różnego rodzaju technologie, które pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa biegów. To między innymi specjalne materiały o właściwościach oddychających i odprowdzających nadmiar wilgoci, amortyzujących wibracje, stabilizujących stopę oraz kostkę.

Warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, dlatego najlepiej nie kupować pierwszej pary butów do biegania, która wpadnie nam w oko. Dużo pomocnych informacji można znaleźć także na blogach, w mediach społecznościowych i na innych stronach internetowych.

Także warto wskazać, że buty do biegania wcale nie muszą kosztować fortuny! Gdy kupujemy swój pierwszy model, najlepiej postawić na tańsze modele – dopiero wtedy, gdy będziemy mieli większe doświadczenie, będziemy wiedzieć, jak dobrać idealne buty do swoich potrzeb!