Sauna parowa, na podczerwień, mokra czy sucha – dzisiaj znajdziemy ją w wielu klubach sportowych, aquaparkach, hotelach Spa, a także centrach odnowy biologicznej. Dlaczego warto korzystać z sauny regularnie?

Sauną nazywa się specjalne pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura. Poziom wilgotności w saunie może być za to albo wysoki, albo też niski w zależności od tego, z jakiego rodzaju sauną mamy do czynienia.

Korzystanie z sauny jest bardzo popularne przede wszystkim w krajach północnej Europy, w tym między innymi w Finlandii, w Norwegii, Szwecji, a także w Estonii, na Łotwie, Litwie oraz w Rosji.

Teraz sauna dostępna jest także w Polsce – można skorzystać z niej w wielu różnych punktach. Jakie są główne zalety chodzenia do sauny? Jakie są wskazania zdrowotne? Sprawdź teraz!

Dlaczego warto chodzić do sauny?

Sauna to przede wszystkim wyjątkowy relaks – wysoka temperatura panująca w tym pomieszczeniu przyjemne rozluźnia mięśnie i wprowadza ciało w miły stan wypoczynku.

Jednak sauna także posiada szereg właściwości prozdrowotnych, dlatego zalecana jest dla osób, które chcą pozbyć się określonych dolegliwości, a także im zapobiegać. Przebywanie w saunie działa pozytywnie na układ mięśniowy i stawowy, układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, poburzą przemianę materii, a także pomaga w usuwaniu skutków stresu.

Wskazania zdrowotne do korzystania z sauny:

  • dolegliwości ortopedyczne – nadmierne napięcie mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, bóle reumatyczne
  • choroby układu oddechowego – astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenia oskrzeli
  • choroby kardiologiczne – dusznica, zawały serca (nie wcześniej niż pół roku po zawale serca), niedrożność tętnic obwodowych, nadciśnienie (po konsultacji z lekarzem)
  • nadmierny stres, depresja i inne zaburzenia na tle nerwowym
  • inne wskazania – poprawa wydolności organizmu, zwiększenie odporności, ogólna poprawa stanu zdrowia

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Z sauny nie powinniśmy korzystać przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy chorzy, nawet przy przeziębieniu czy grypie. Sauna jest niewskazana też dla osób w ostrych stanach reumatycznych, stanach zapalnych, z niewydolnością serca, niedawno przebytym zawałem, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, a także po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych.

Podsumowując, sauna to doskonały wybór wtedy, gdy chcemy zadbać o swoje zdrowie, a także zrelaksować się po męczącym dniu. Warto spróbować!