Hygge to jeden z modnych ostatnio terminów w aranżacji wnętrz, ale ma on znacznie szersze znaczenie. Czym dokładnie jest Hygge i jak można urządzić swój dom w tym stylu?

Słowo Hygge wywodzi się z języka duńskiego i można przetłumaczyć je jako „komfort” czy „przytulność”. Jest ono używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, wygody, szczęścia i bezpieczeństwa.

Hygge obecnie najczęściej kojarzone jest z określonym stylem aranżacji wnętrz, ale warto wskazać, że termin ten dotyczy w większym stopniu odpowiedniej atmosfery i nastroju niż konkretnych przedmiotów.

Jak zadbać o Hygge w swoim domu?

Hygge to doskonały sposób na osiągnięcie w domu bardziej przytulnej atmosfery – klimatu, w którym aż chce się wypoczywać.

W polskich domach z taką atmosfera mamy do czynienia głównie w okolicy świąt Bożego Narodzenia, ale można tworzyć ją we wnętrzach również przez cały rok.

W stworzeniu klimatu Hygge pomagają:

  • odpowiednie oświetlenie – ciepłe, przytłumione światło, w tym także światło świec, które są jednym z najważniejszych elementów tworzenia atmosfery zgodnie z Hygge
  • naturalne wyposażenie wnętrz – zastosowanie naturalnych materiałów, na przykład takich jak drewno, ceramika, futra także pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu
  • przytulne tekstylia – duża liczba poduszek, koców czy narzut, które pozwalają na uzyskanie wyjątkowego komfortu
  • właściwy zapach – Hygge kojarzy się przede wszystkim z zapachami wypieków i przypraw, dlatego we wnętrzu możemy uzyskać ten efekt dzięki odpowiednim świeczkom zapachowym
  • kwiaty – we wnętrzach wyróżniających się Hygge również spotyka się wiele roślin, mogą być to kwiaty doniczkowe, kwiaty cięte czy też suszone

Wobec tego przygotowanie aranżacji w stylu Hygge wcale nie musi być problemem. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć wiele przedmiotów, z którymi przygotowanie przytulnego, ciepłego wnętrza salonu czy sypialni będzie jeszcze prostsze.

W sieci można znaleźć również mnóstwo inspiracji dotyczących doboru odpowiedniego wyposażenia wnętrz zgodnie z zasadami Hygge.