Budownictwo pasywne cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem na całym świecie – także w Polsce. Czym dokładnie charakteryzują się domy pasywne i czym różnią się one od zwykłych domów jednorodzinnych? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

Korzystanie ze standardowych rozwiązań budowlanych pozwala nam na tanie wybudowanie domu, ale z drugiej strony niesie ze sobą też szereg minusów. Standardowe budownictwo to przede wszystkim wyższe zapotrzebowanie na energię cieplną, co z kolei przekłada się na większe wydatki związane z utrzymaniem, ale też na większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

W związku z tym coraz większym zainteresowaniem cieszą się budynki pasywne, których głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną przez zastosowanie odpowiednich rozwiązań budowlanych.

Czym są domy pasywne?

Domami pasywnymi określa się domy wznoszone z naciskiem na bardzo wysokie parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz wykorzystujące innego rodzaju rozwiązania nakierowane na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

W technologii pasywnej można budować domy jednorodzinne, ale można też wznosić inne budynki, na przykład szkoły, siedziby firm, więc jest to dość uniwersalna technologia, która przez wielu określana jest obecnie przyszłościową.

Charakterystyczne elementy domów pasywnych:

  • bardzo dobra izolacja całego budynku w celu zmniejszenia mostków termicznych
  • stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku niższy niż w tradycyjnym budownictwie
  • stosowanie ogrzewania pasywnego, na przykład przez korzystanie z energii słonecznej do dogrzewania i oświetlania budynku
  • stosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, aby odzyskać ciepło
  • prosta bryła budynku bez żadnych udziwnień, które mogą powodować ucieczkę ciepła

Wobec tego konstrukcja domów pasywnych jest inna niż domów tradycyjnych, ale z drugiej strony warto też wskazać, że nie muszą one wcale być związane z bardzo wysokimi wydatkami na budowę. Szacuje się, że wzniesienie domu pasywnego jest droższe od około 10% do 20% niż domu w technologii tradycyjnej w zależności od wybranych rozwiązań technologicznych.

Jak wybudować dom pasywny?

Aktualnie możemy wybudować dom pasywny samodzielnie, ale możemy też skorzystać z usług firm, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług dla klientów. To droższe rozwiązanie, ale musimy pamiętać o tym, że mamy wtedy pewność, że budynek zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami.

Projekty domów pasywnych oraz inne informacje, w tym od ich realizacji można znaleźć w sieci.