Wiele zdjęć chcemy mieć przy sobie jak najbliżej – na komodzie, na stoliku nocnym, na ścianie, na którą często patrzymy. Aby zabezpieczyć fotografie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz nadać im jeszcze ładniejszy wygląd, warto pomyśleć o ich oprawie.

W sklepach możemy znaleźć obecnie szeroką gamę gotowych ramek na zdjęcia różnych formatów, ale do dyspozycji mamy także usługi firm, które wykonują ramki na zamówienie. Na co zatem warto się zdecydować, gdy chcemy oprawić zdjęcia stylowo, a przy tym zapewnić im dodatkową ochronę?

Dobra ramka na zdjęcia – czyli jaka?

Przede wszystkim dobra ramka na zdjęcia powinna być odpowiednio dopasowana oraz powinna zapewniać fotografii właściwą ochronę przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład porwaniem, dlatego zdjęcie powinno być zabezpieczone szkłem lub plexi.

Także nie możemy zapominać o tym, że ramka powinna być estetyczna, czyli powinna zapewniać przyjemną dla oka oprawę dla fotografii, a także powinna pasować do aranżacji wnętrza. Oczywiście, ramka powinna być także w naszym guście.

Nie zapominajmy też o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o sposobie ustawienia czy montażu ramki. Jeśli chcemy ustawić ją na komodzie albo na innej powierzchni, powinna posiadać specjalną nóżkę, natomiast wtedy, gdy ma być zawieszona na ścianie, powinna mieć od tyłu otwór do zawieszenia.

Gotowa czy na zamówienie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do wyboru mamy różne rodzaje ramek – gotowych i na zamówienie. To między innymi ramki drewniane do zdjęć, ramki aluminiowe czy wykonane z tworzywa sztucznego.

Ramki gotowe to najczęstszy wybór – są dostępne w różnych ciekawych wzorach oraz formatach, a także można kupić je w niskich cenach. Jeśli jednak szukamy ramki dopasowanej do zdjęcia w nietypowym formacie albo nie możemy znaleźć żadnej ciekawej oferty pod kątem estetyki, możemy zamówić ramki drewniane do zdjęć czy też te z aluminium wykonane na wymiar. Wprawdzie za usługę zapłacimy więcej, ale ramka będzie wtedy perfekcyjnie dopasowana do fotografii oraz do naszych oczekiwań.