Domy jednorodzinne możemy obecnie wybudować zarówno z projektów wykonanych na indywidualne zamówienie, jak i z projektów gotowych. Aktualnie największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się właśnie projekty gotowe – czy jednak zawsze będzie to najlepszy wybór?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych kupimy jak w zwykłym sklepie internetowym. Wystarczy znaleźć odpowiednią ofertę on-line, a potem zamówić dokumentację z dostawą do domu – paczkę możemy mieć u siebie już w parę dni.

Do wyboru mamy wiele gotowych projektów domów jednorodzinnych – możemy zdecydować się na projekt domu nowoczesnego lub klasycznego, a nawet w stylu dworkowym. Jest w czym przebierać!

Zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych:

  • wiele różnych typów projektów do wyboru – parterowe, piętrowe, z użytkowym poddaszem, o różnych metrażach i stylach
  • projekty najczęściej posiadają kosztorys pozwalający na sprawdzenie kosztów realizacji budynku
  • przystępne ceny – projekty są oferowane w cenach od około 1 500 złotych, średnio kosztują około 2 500 złotych za pełną dokumentację
  • wizualizacje i rzuty projektów – dzięki temu, że projekty posiadają swoje wizualizacje i rzuty, możemy łatwiej podjąć decyzję o wyborze tego odpowiedniego
  • możliwość wprowadzania zmian w projekcie – w określonym zakresie projekt może być zmodyfikowany bez dodatkowych opłat oraz bez potrzeby uzyskania pozwolenia od autora projektu

Wobec tego gotowe projekty domów mają wiele zalet i dzięki nim są obecnie wybierane znacznie częściej niż usługi biur architektonicznych wykonujących projekty na zamówienie.

Konieczna adaptacja

Warto pamiętać o tym, że gotowy projekt domu jednorodzinnego będzie trzeba poddać adaptacji. To usługa polegająca na dopasowaniu projektu do warunków miejscowych działki, na której ma być on zrealizowany. Prowadzona jest przez architekta adaptującego, którego zadaniem jest odpowiednie zmodyfikowanie projektu.

Na etapie adaptacji możemy też wprowadzić w nim pożądane i dozwolone zmiany, na przykład związane ze ścianami działowymi, wykończeniem elewacji, rozmieszczeniem i wielkością okien i drzwi.

Za usługę adaptacji będziemy musieli zapłacić zwykle od około 1 500 do nawet 2 500 złotych, dlatego gotowy projekt domu jednorodzinnego nie jest jedynym wydatkiem, jaki będziemy musieli ponieść w związku z projektem wymarzonego domu.

Jednak nawet po doliczeniu kosztów adaptacji koszt związany z wykorzystaniem projektu gotowego do budowy domu jest na ogół niższy niż zlecenie jego wykonania w biurze architektonicznym. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego projektu gotowego, na przykład ze względu na wymiary działki czy ukształtowanie terenu, warto skorzystać z pomocy projektanta.