Bateria kuchenna powinna tworzyć zgrany duet ze zlewozmywakiem. W sprzedaży możemy znaleźć wiele ciekawych modeli. Jaki sprawdzi się najlepiej?

Przy doborze baterii kuchennych powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale również na ich funkcjonalność. Właściwie dobrana bateria kuchenna jest w stanie znacząco ułatwić zmywanie, gotowanie i inne prace kuchenne.

Baterie kuchenne możemy podzielić na dwa główne typy:

  • baterie ścienne – są montowane na ścianie nad zlewozmywakiem, dzisiaj stosowane coraz rzadziej
  • baterie stojące (sztorcowe) – bardziej popularne montowane w specjalnym otworze w zlewozmywaku albo w otworze w blacie

Wobec tego typ baterii dobieramy w zależności od tego, jak prowadzone są rury z wodą. Baterie ścienne i stojące możemy dobrać następnie pod kątem posiadanych funkcji. Poniżej opisujemy te popularne, a także rzadziej spotykane, które też zasługują na uwagę. Wybierz taką, która sprawdzi się najlepiej w twojej kuchni!

Baterie z wyciąganą wylewką

Wyciągana wylewka to bardzo praktyczny gadżet – dzięki niej możemy bez problemu napełniać różne duże garnki, myć większe przedmioty, a także sam zlewozmywak. Wylewka zlewozmywaka jest wtedy wyposażona w wyciągany elastyczny przewód, podobny jak w prysznicu.

W sprzedaży znajdziemy również baterie z wylewką w kształcie odwróconej litery U, która w części składa się z elastycznego węża obudowanego metalową spiralą. Dzięki temu możemy łatwo zmieniać kierunek strumienia wody.

Baterie z prysznicem

W tym przypadku mówimy o baterii, która posiada możliwość regulowania strumienia wody. Regulator pozwala wtedy na rozproszenie strumienia wody w mniejszym lub większym stopniu – jak w przypadku słuchawek prysznicowych, albo na puszczenie wody w jednolitym strumieniu. Funkcja ta sprawdza się bardzo dobrze przy płukaniu ziół i warzyw, myciu owoców, przy zraszaniu kwiatów doniczkowych, a także przy zmywaniu.

Baterie podokienne

Baterie podokienne zostały opracowane specjalnie z myślą o zamontowaniu w zlewozmywaku umieszczonym od razu pod oknem. Wiadomo, że zastosowanie zwykłej baterii sprawiłoby, że korzystanie z okna mogłoby być trudniejsze – bateria kuchenna blokowałaby wtedy skrzydło okienne. Właśnie dlatego baterie podokienne są składane, zdejmowane albo opuszczane pod blat.

Baterie z podłączeniem do filtra

Praktyczne rozwiązanie dla osób chcących zapewnić wodzie większą czystość i bezpieczeństwo – bateria wyposażona jest w dodatkowe podłączenie do filtra wody i posiada dwa otwory w wylewce. Z jednego otworu może lecieć woda przefiltrowana, z drugiego zwykła.