Wśród spotykanych na rynku żaluzji do najpopularniejszych należą żaluzje drewniane i aluminiowe.

Niezaprzeczalną zaletą żaluzji drewnianych jest ich wykonanie z naturalnych komponentów; jednocześnie mają niezwykle wysoką funkcjonalność i dają niepowtarzalne odczucia w warstwie doznań estetycznych – wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowe wrażenie ciepła i nadają wnętrzom atmosferę prywatności; niezwykły klimat intymnego zacisza. Doskonale spełniają przy tym swoje podstawowe zadanie, jakim jest ochrona pomieszczeń przed wdzierającymi się promieniami słonecznymi. O tym, jak bardzo są skuteczne, decyduje przede wszystkim szerokość lamelek, czyli poszczególnych płytek drewnianych, z jakich złożona jest żaluzja. Lamele są elementem wymagającym szczególnej pielęgnacji i w związku z tym muszą być regularnie oczyszczane, gdyż podobnie jak inne przedmioty wykonane z drewna, silnie przyciągają kurz. Żaluzje drewniane są zatem w porównaniu do innych rolet czy zasłon okiennych produktem dużo bardziej wymagającym. Do ich oczyszczania należy używać suchych ściereczek oraz środków, których przeznaczeniem jest nie tylko pielęgnacja, ale i impregnacja drewna.

Do produkcji żaluzji drewnianych wykorzystuje się wiele gatunków tego materiału, najczęściej jednak spotykanymi są afrykańskie drzewa egzotyczne oraz lipy: kanadyjska i syberyjska. Ponieważ na rynku pojawia się coraz większa liczba żaluzji drewnianych niewiadomego pochodzenia i o wątpliwej jakości, przed wyborem tego produktu warto mu się dokładnie przyjrzeć i poznać ofertę sprzedawcy.

Niewątpliwą zaletą żaluzji drewnianych jest z całą pewnością fakt, iż są one ciekawą alternatywą dla rolet wykonanych z bambusa; świetnie harmonizują z drewnianymi ramami okien i wprowadzają do pomieszczeń ciepłą atmosferę. Dodatkowo jeśli wykonano je z dobrej jakości drewna są niezwykle wytrzymałe, a ważnym atutem jest dwojaka możliwość dokonania montażu – bezinwazyjnego – bezpośrednio na ramę okna, oraz inwazyjnego – do sufitu lub ściany.

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w żaluzje drewniane musimy pamiętać, że są one niezwykle wymagające w pielęgnacji. Do ograniczeń związanych z wyposażeniem pomieszczenia w żaluzje drewniane należy także fakt, iż nie są one wskazane w miejscach, gdzie istnieje ryzyko okresowego zabrudzenia ich przez substancje trudne do wyczyszczenia, jak na przykład w kuchni w okolicy zlewu czy piecyka. Podobnie łazienka nie jest dobrym miejscem do instalacji takich żaluzji, chyba że jest pomieszczeniem wyjątkowo dobrze wentylowanym, co zapobiegnie osadzaniu się na lamelkach i w samym mechanizmie warstwy wilgoci. Warto także pamiętać podczas dokonywania wyboru żaluzji drewnianych, żeby wybierać produkty wysokiej jakości, sprawdzone propozycje; ich tanie odpowiedniki  dość szybko tracą swój wyjściowy koloryt, natomiast mechanizmy sterujące są często niewygodne w obsłudze.