Gdy chcemy zdecydować się na sprzedaż mieszkania lub domu, możemy poszukiwać kupujących samodzielnie, ale również możemy skorzystać z pomocy biur nieruchomości. Jeśli kwestia zapłaty prowizji nie jest dla ciebie problemem, warto pomyśleć o wsparciu profesjonalistów.

Biura nieruchomości działają na terenie całego kraju. Swoim klientom oferują kompleksową pomoc w transakcjach nieruchomości. Jest ona świadczona zarówno dla kupujących, jak i dla sprzedających, a także dla wynajmujących nieruchomości. Chociaż zwykle kojarzone są z dodatkowymi kosztami i wiele osób stara się poszukiwać ofert bez biur nieruchomości lub nie korzysta z ich pomocy, to jednak w wielu sytuacjach pośrednik może zapewnić potrzebne wsparcie.

Korzyści związane ze sprzedażą mieszkania z biurem nieruchomości:

  • doradztwo na każdym z etapów transakcji nieruchomości
  • przeprowadzenie wyceny nieruchomości
  • pomoc w przygotowaniu dokumentacji dotyczącej nieruchomości
  • sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
  • przygotowanie zdjęć na potrzeby stworzenia ogłoszenia
  • publikacja ogłoszeń oraz innego rodzaju reklama, na przykład banery pozwalające na łatwiejsze dotarcie do klientów
  • odbieranie telefonów od klientów i odpowiedź na ich pytania
  • oprowadzanie osób zainteresowanych po nieruchomości
  • negocjowanie umów transakcji nieruchomości
  • dodatkowe usługi, na przykład home staging skoncentrowany na metamorfozie wnętrza w celu podwyższenia jego wartości, pośrednictwo kredytowe w celu wybrania odpowiedniej oferty, porady prawne

Oczywiście, to tylko wybrane korzyści związane z korzystaniem z usług biur nieruchomości – znajdziemy ich znacznie więcej, gdy będziemy chcieli oszczędzić swój czas przy transakcji sprzedaży, kupna czy wynajmu. Dzięki temu każdy, komu zależy na wygodzie oraz przyspieszeniu zakończenia transakcji będzie mógł zapomnieć o niedogodnościach. Z usług biur często korzystają też osoby, które nie mieszkają w tej samej miejscowości, w której znajduje się nieruchomość do wynajmu lub sprzedaży, dlatego obsługa zainteresowanych osób byłaby wtedy utrudniona.

Ile kosztuje skorzystanie z usług biura nieruchomości?

Koszt obsługi biura nieruchomości zależny jest przede wszystkim od ich wartości oraz od zakresu wybranej pomocy. Najczęściej prowizja wynosi od 1 do 3 procentów wartości mieszkania lub domu. Przykładowo, gdy wartość nieruchomości wynosi 250 000 złotych, za obsługę biura nieruchomości zapłacimy od 2 500 do nawet 7 500 złotych. Oczywiście, są to ceny orientacyjne, dlatego najlepiej skontaktować się z kilkoma biurami w celu zapoznania się z ich ofertami i cennikami.