Folia stretch jest materiałem opakowaniowym niezwykle uniwersalnym i popularnym  w dzisiejszym świecie. Spotkać ją możemy w zabezpieczeniu logistycznym niemal każdej gałęzi przemysłu, ba nawet w najmniejszym gospodarstwie domowym nie może zabraknąć choćby małej rolki tego surowca.

Podstawowym zadaniem folii wykonanej ze stretchu jest opakowywanie produktów różnych gabarytów, począwszy od tych największych i najcięższych, jak choćby palety z kostką brukową, po te małe, drobne jak szkolna kanapka. Folia stretch daje szerokie możliwości owijania nią przedmiotów ze względu na swoje specyficzne właściwości fizyczne. Przede wszystkim jest ona rozciągliwa i elastyczna, co daje możliwość opakowywania rzeczy o najbardziej nawet nieregularnych kształtach. Dzięki temu, że produkowana jest w kilku kolorach, głównie czarnym i transparentnym, możemy użyć jej w zależności od potrzeby do owinięcia przedmiotu w sposób widoczny, i wówczas, na przykład magazynowane materiały są wyraźnie dostrzegalne bez potrzeby ich rozparcelowywania; ale może też zaistnieć potrzeba ukrycia zawartości pakunku i wówczas przydaje się folia w kolorze czarnym lub innego koloru. Co ważne, przedmioty owinięte folią stretch są jednocześnie zabezpieczone w pewnym stopniu przed zniszczeniem lub uszkodzeniami mogącymi mieć miejsce podczas transportu, a także przed brudem, kurzem, wilgocią czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że folia stretch jest materiałem, którego właściwości fizyczne powodują pewną lepkość; folia „klei się” swą strukturą sama do siebie i dzięki temu wyklucza konieczność stosowania dodatkowych taśm zabezpieczających, co przekłada się na wygodę stosowania i oszczędność.

Właśnie ze względu na uniwersalność i wielorakość zastosowań producenci zdecydowali się stworzyć folie stretch w kilku wariantach, stosownie do różnorodnych możliwości jej wykorzystania. Poszczególne odmiany folii mają różne właściwości fizyczne. Najcieńszymi z nich są folie ręczne, nie znaczy to jednak , że są mniej wytrzymałe czy elastyczne, niż ich twardsze odpowiedniki. Z całą pewnością taka właśnie jest folia maszynowa, używana w przemyśle do owijania palet i produktów na nich się znajdujących. Folia ta jest zdecydowanie bardziej rozciągliwa od ręcznej, wszystko po to, by uniknąć zniszczeń mechanicznych, mogących powstać w trakcie owijania. Istnieje także trzeci rodzaj folii stretch – jumbo – najbardziej trwały i uniwersalny. Może być używana tak podczas pakowania ręcznego, jak i maszynowego, choć ze względu na grubość jej zwoju dużo łatwiej pakuje się nią przy pomocy maszyn. Zdecydowaną zaletą folii stretch w wersji jumbo jest jej występowanie w trzech stopniach rozciągliwości, co znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

Więcej na: www.profol.pl