Chociaż bazuje na tym, co naturalne, to jednak z powodzeniem wykorzystuje zdobycze technologii – nowoczesne rolnictwo na każdym kroku korzysta z tworzyw sztucznych. Razem z nimi prace są łatwiejsze i bardziej wydajne!

Temat tworzyw sztucznych używanych w rolnictwie jest bardzo szeroki. Mają one bardzo różnorodne zastosowanie i spotykane są w różnych formach – w maszynach i narzędziach używanych w rolnictwie, w formie pojemników czy opakowań, a także jako różnego rodzaju liny, siatki i sznurki, którym poświęcimy tutaj więcej uwagi.

W przeszłości w rolnictwie do podwiązywania, wiązania czy belowania używano naturalnych materiałów – sznurków jutowych, lnianych czy konopnych. Obecnie nadal są one w użyciu, ale stosowane są głównie do pakowania, a także do dekoracji. W rolnictwie zastąpiły je przede wszystkim sznury i siatki polipropylenowe.

Polipropylen – odporny i wytrzymały

Polipropylen, który określany jest skrótem PP, to związek chemiczny zaliczany do grupy poliolefin. Pozyskiwany jest w procesie niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Zbudowany jest z merów o wzorze −[CH2CH(CH3)]−.

To tworzywo sztuczne posiadające bardzo dobre właściwości plastyczne i dzięki temu można ukształtować je w różne formy. Wykazuje bardzo dobrą odporność chemiczną, między innymi na zasady, sole, kwasy, organiczne rozpuszczalniki. Także cechuje się brakiem absorpcji wody oraz wysoką paroprzepuszczalnością i przepuszczalnością powietrza.

Elementy polipropylenowe mogą być produkowane metodami wtryskiwania, wytłaczania, formowania próżniowego czy termicznego. Mogą być też spawane, zgrzewane.

Warto również wskazać, że polipropylen może być poddawany procesowi recyklingu, dlatego wyprodukowane już przedmioty z PP mogą być ponownie przetworzone bez szkody dla środowiska naturalnego.

Sznurki, liny i siatki PP

Z polipropylenu wykonuje się również różnego rodzaju produkty dla rolnictwa, w tym sznurki, liny oraz siatki polipropylenowe. Są one używane przede wszystkim przy podwiązywaniu roślin, do pakowania, jako siatki rolnicze, do belowania oraz kostek.

Produkty z PP wyróżniają się wysoką wytrzymałością – są odporne na zrywanie, dlatego są w stanie posłużyć na długi czas. Także są odporne na warunki atmosferyczne, zatem z powodzeniem można stosować je na zewnątrz. Nie niszczeją tak jak sznurki wykonane z naturalnych materiałów.

W sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę produktów sznurów, lin oraz siatek z polipropylenu. Są one dostępne w różnych para grubościach, kolorach oraz splotach, dlatego można dopasować je indywidualnie do przeznaczenia.