Pralka jest niezwykle pomocnym artykułem gospodarstwa domowego, który pozwala nam na łatwe i szybkie wypranie niemalże wszystkiego. Gdy jednak twoja pralka nie działa idealnie i podczas wirowania podskakuje i wędruje po całej łazience, warto sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy. Co może być problemem?

Pranie w pralce kończy się wirowaniem. To właśnie wtedy urządzenie odwirowuje od tekstyliów nadmiar wody – dzięki temu możemy łatwo powiesić je do końcowego wyschnięcia na suszarce. Podczas wirowania pralki osiągają prędkość nawet ponad 1000 obrotów na minutę – im jest ich więcej, tym pranie będzie bardziej suche.

Dobrze działająca pralka, która jest odpowiednio wypoziomowana, nie powinna w żaden sposób podskakiwać i poruszać się po łazience. Powinniśmy czuć tylko je wibracje. Jeśli jednak pralka skacze, sprawdź z nami, co może być tego przyczyną.

Nowa pralka? Sprawdź, czy ma blokady

Jednym z dość częstych problemów przy korzystaniu z nowych pralek jest brak usunięcia blokad. Są one umieszczane w urządzeniu po to, aby nie uszkodziło się podczas transportu. W instrukcji obsługi oraz najczęściej na pralce znajdziemy informacje o tym, żeby przed pierwszym praniem usunąć blokady fabrycznie zamontowane w pralce.

Gdy uruchomimy pralkę bez usuniętych blokad albo usuniemy je niewłaściwie, w takim przypadku pralka może bardzo hałasować podczas wirowania, może także podskakiwać, a nawet może się uszkodzić! Warto więc o tym pamiętać, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy.

Właściwe poziomowanie pralki

Przed pierwszym uruchomieniem pralki powinniśmy również ją wypoziomować. Urządzenie posiada specjalne nóżki, które możemy indywidualnie regulować, aby pralka była prosta. Pamiętajmy też o tym, że powinna ona koniecznie stać na różnym podłożu. Warto również wskazać, że niektórzy producenci zalecają zastosowanie specjalnej maty antywibracyjnej, której zadaniem jest „uspokojenie” pralki podczas wirowania.

Te dwie główne porady powinny sprawić, że pralka będzie działała bez trudności i nie będzie podskakiwała. Co jednak powinniśmy zrobić wtedy, gdy problem nadal występuje?

Co zrobić, gdy pralka podskakuje przy wirowaniu?

Jeśli pralkę mamy już od dłuższego czasu i wcześniej nie powodowała ona żadnych problemów z wirowaniem, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jej wtedy, gdy wiruje i podskakuje jednocześnie.

  • Czasami pralka zaczyna podskakiwać wtedy, gdy umieścimy w niej zbyt dużo prania lub będzie ono za ciężkie.
  • Podskakiwanie może przydarzyć się też wtedy, gdy w pralce nie ma zbyt mało prania i jest ono lekkie.
  • Sprawdźmy, czy pralka nadal jest odpowiednio wypoziomowana, ponieważ jedna z jej nóżek mogła poluzować się i konieczne będzie jej skorygowanie.
  • Problemem może być też awaria urządzenia, na przykład związana z amortyzatorem, sprężyną, paskiem. Trzeba skontaktować się z serwisem.