Przy remoncie mieszkania zastanawiamy się często nad wymianą drzwi wewnętrznych. Jednak przy obecnym wyborze nie jest to wcale takie proste ze względu na ich różnorodność. Szeroka oferta rynkowa pozwala na wybór drzwi wykonanych z nowoczesnych materiałów, po klasyczne, do drzwi pasujących do stylu retro. Wybierając drzwi do domu musimy przede wszystkim dopasować je do wnętrza mieszkania czyli do koloru ścian i mebli. Trzeba również zwrócić uwagę na sposób ich otwierania się, niekiedy praktycznym rozwiązaniem będzie założenie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych, a niekiedy  składanych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi prawe lub lewe jednoskrzydłowe. Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy rozważyć czy będą to drzwi pełne czy z przeszkleniami. Drzwi pełne dają dużo większy komfort wyciszenia niż drzwi przeszklone, natomiast przeszkolenia sprawiają, że w pokoju jest znacznie jaśniej i przytulniej. Drzwi do łazienki powinny mieć otwory w dolnej części, aby ułatwić przepływ powietrza i umożliwić wentylację pomieszczenia.  Zatem jaki rodzaj drzwi wybrać, oto kilka pomocnych rad.

Drzwi uchylne czyli jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe

Takiego rodzaju drzwi pasują do wnętrz, w których jest miejsce na otwarcie skrzydła drzwiowego. Dostępne są różnego typu drzwi uchylne od przeszkolonych, wykonanych z drewna czy tworzyw sztucznych, do klasycznych pełnych drzwi. Standardowo można kupić drzwi o szerokości od 60 do 100 cm i wysokości 203 cm. Drzwi dwuskrzydłowe produkowane są o szerokości od 120 do 160 cm. Oczywiście można zamówić szersze drzwi, nie stanowi to większego problemu w firmach specjalizujących się w ich sprzedaży. Drzwi uchylne dostępne są w wersji prawej i lewej czyli otwieranej na prawo i lewo. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to czy drzwi mają być przylgowe czy bezprzylgowe. Drzwi skrzydła przylgowego po ich zamknięciu częściowo chowają się w ościeżnicy, a częściowo na nią nachodzą, dzieje się tak dzięki specjalnym wycięciom na ich krawędzi. Natomiast drzwi bezprzylgowe sprawiają ,że krawędź skrzydła staje się zupełnie prosta.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne są bardziej praktyczne jeśli ktoś nie ma zbyt wiele miejsca np. przydadzą się w wąskiej kuchni, ale tylko wtedy kiedy mamy dość miejsca na ścianie. Można założyć drzwi przesuwne na ścianę oraz chowające się do ściany. Modele przesuwane na ścianę montowane są na prowadnicach przytwierdzonych do górnego otworu w drzwiach. Drzwi przesuwne chowane do ściany są bardziej praktyczne, gdyż pozostaje wolna przestrzeń na ścianie do dowolnego wykorzystania. Montuje się je zakładając w ścianie kasetę aluminiową lub kasetę z blachy ocynkowanej.

Drzwi harmonijkowe

Są to drzwi oszczędzające przestrzeń w naszym pomieszczeniu podobnie jak drzwi przesuwne. Drzwi harmonijkowe wykonane są z kilkucentymetrowych paneli np. z drewna lub tworzywa sztucznego, często dostępne są z przeszkleniami lub zdobieniami. Po złożeniu drzwi przypominają harmonijkę, poruszają się po prowadnicy przykręconej do górnej ramy. Zwykle montowane są do mało eksponowanych pomieszczeń takich jak schowki czy spiżarnie.

Drzwi składane

Drzwi tego rodzaju wykonane są z dwóch albo większej ilości części pionowych, które połączone są zawiasami. Po ich złożeniu zajmują niewiele miejsca, wykonane są przeważnie z drewna, tworzywa sztucznego lub drewnopodobnego. Montowane są zwykle na szynie przytwierdzonej do górnej części ościeżnicy.