Już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że swoją przygodę z suszeniem żywności dopiero rozpoczynam i testowany produkt jest pierwszą suszarką spożywczą, jaką w życiu kupiłem i testowałem. Nie jest to natomiast pierwszy produkt marki Raven, z którym miałem do czynienia. Jestem już posiadaczem elektrycznej wagi kuchennej oraz czajnika elektrycznego. Po około roku użytkowania obu produktów nie mam do nich większych zastrzeżeń. Jakość wykonania oraz użyte materiały są na wysokim poziomie i biorąc pod uwagę bardzo rozsądną cenę do kolejnego zakupu suszarki do owoców RAVEN ESS001 podchodziłem z wielkim optymizmem.

O marce produktów małego AGD Raven ciężko czegokolwiek się dowiedzieć. Nie posiadają oni strony internetowej, natomiast dzięki dość lakonicznym informacjom zawartym na stronie Euro RTV AGD wywnioskowałem, że jest to marka stworzona specjalnie dla tego sprzedawcy. Producentem jest firma Thing4you i z opisu na pudełku wynika, że jest to urządzenie wyprodukowane w Polsce.

Suszarka do żywności RAVEN ESS001 posiada 5 sit o średnicy 33 cm, o wysokości 4,5 cm, dzięki którym zmieścimy do środka naprawdę pokaźną ilość żywności. Grzałka oraz wentylator zamontowane są na górze urządzenia i mają łączną moc 240W. Nie jest to może bestia jeśli chodzi moc suszenia, ale dzięki temu zużywa ona mniej energii elektrycznej co w ogólnym rozrachunku opłacalności suszenia warzyw, owoców i grzybów jest istotne. Wentylator jest niewielkiej średnicy i wydaje się być dość głośny, choć jako początkujący, nie mam porównania z innymi produktami. ESS001 posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, włącznik, diodę sygnalizującą pracę urządzenia oraz potencjometr do regulacji temperatury. I tutaj chciałbym się chwilę zatrzymać, ponieważ potencjometr wraz z opisem producenta mówiącym o możliwości płynnej regulacji temperatury suszenia w zakresie od 35-70°C jest mylący. Przy zakupie urządzenia myślałem, że będę mógł kontrolować temperaturę powierza lecącego do sit za wentylatorem. Jest to dość istotne, szczególnie przy suszeniu wołowiny na Beef Jerky, gdzie temperatura powinna być jak najniższa by mięso suszyć, a nie obrabiać termicznie. Jednakże mamy tutaj do czynienia ze zwykłym termostatem, który reaguje wyłączając całkowicie urządzenie po osiągnięciu ustawionej temperatury. Pól biedy gdyby wyłączała się tylko grzałka a wentylator pracował dalej, susząc żywność i obniżając temperaturę. W tym wypadku RAVEN ESS001 po prostu się wyłącza. To duży minus.

Udało mi się przeprowadzić 2 testy. Suszyłem grzyby oraz mięso wołowe. W pierwszym przypadku suszenie z przerwami trwało 2 doby i udało mi się uzyskać około 300gr suszu. Moja ocena w pięciostopniowej skali to 4. Gdyby nie mylący zakres temperatury to myślę, że spokojnie można by przyznać wyższą notę. Czekam na wersję 002, w której wyłączać się będzie tylko grzałka.

Smacznego.