Wydaje się, że poszukiwanie mieszkania dla singla to żaden problem. W rzeczywistości jednak powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie odpowiedniego „M”, aby być w pełni zadowolonym z zakupu. Jakie mieszkanie dla singla będzie najlepsze?

Single nie mają zobowiązań. Jeżeli dochodzi do tego dobra praca, w takim przypadku najczęściej możemy bez problemu otrzymać kredyt mieszkaniowy. Wśród młodych osób jest to najpopularniejsza forma finansowania zakupów nieruchomości, ponieważ rzadko kto posiada odpowiednie ku temu oszczędności czy może liczyć na pomoc rodziny. Kredyt mieszkaniowy to jednak zobowiązanie nieraz na 20-30 lat, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, na co wydać pieniądze.

Gdzie poszukiwać mieszkania dla singla?

Musimy przede wszystkim wyselekcjonować miejscowość, w której będziemy chcieli kupić nasze mieszkanie. Najczęściej młodzi przeprowadzają się wtedy do dużych miast – Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław to popularne kierunki. Niestety, ceny mieszkań w tych miastach nie należą do niskich. Mieszkanie mające około 45 metrów kwadratowych to wydatek od 250 do 300 tysięcy złotych.

Możemy zdecydować się zarówno na poszukiwanie mieszkania na rynku pierwotnym, czyli u dewelopera, jak i na rynku wtórnym – mieszkania używanego. Różnice cenowe w zależności od lokalizacji mogą być znaczne. Zwykle mieszkania używane są tańsze, ale w dużych miastach ich ceny często są porównywalne z nowymi, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o lepszych dzielnicach.

Jaki metraż i układ mieszkania będą najlepsze?

Single wybierają najczęściej mniejsze nieruchomości – kawalerka jest też najtańszym wyborem, chociaż musimy pamiętać, że koszt metra kwadratowego w przypadku małych metraży jest wyższy niż w przypadku tych większych. Warto też spieszyć się z podejmowaniem decyzji, ponieważ małe mieszkania najszybciej znikają z rynku.

Gdy chodzi o mniejsze metraże, najbardziej popularne są mieszkania z aneksami kuchennymi. Jeśli interesuje nas lokal z osobną kuchnią, w takim przypadku będziemy musieli dłużej się naszukać. Plusem będzie osobna sypialnia, ponieważ wtedy nie będziemy musieli nadawać salonowi dodatkowej funkcji. Gdy jednak interesują nas najmniejsze nieruchomości, w takim przypadku możemy mieć z tym jednak problem.

Z ofertami nieruchomości, które sprawdzą się również dla singla, możemy zapoznać się już teraz na stronach internetowych – portalach ogłoszeniowych oraz stronach WWW deweloperów. Możemy też pomyśleć o odwiedzeniu targów nieruchomości – podczas takiego eventu będziemy mogli zapoznać się z różnymi ofertami.