Budowa hal stalowych jest generalnie bardzo skomplikowanym procesem, wymagającym ogromnej wiedzy technicznej i inżynieryjnej. Aby hala mogła wytrzymać długie lata, a dach hali obciążenie śniegu, musi ona zostać wybudowana przede wszystkim z odpowiedniej jakości materiałów. Zdecydowanie hala musi zostać wykonana z najlepszej dostępnej na rynku stali, aby nie narażać przebywających w niej ludzi na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Najlepiej przy jej budowie współpracować z dostawcami, którzy oferują najlepszą stal i najlepsze rozwiązania. Wiele hal adoptowana zostaje na hale produkcyjne, które wymagają odpowiedniego ocieplenia dachu. Do takiego rodzaju ocielenia najczęściej służy pianka poliuretanowa. Jest to jedno z najbardziej popularnych zastosowań obecnie używanych do ocielenia dachów. Pianka ze względu na swoją lekkość nie obciąża konstrukcji dachu oraz tworzy bardzo dobrą izolację budynku. Do budowy hali stalowej najlepiej wybrać sprawdzoną firmę, posiadającą odpowiednią renomę na rynku. Najlepiej przeprowadzić badanie rynku na przykład w internecie i zweryfikować firmy, za pomocą odpowiednich referencji.

Wyróżnia się wiele rodzajów hal stalowych, w zależności od tego jakie ma być ich przeznaczenie:

Hale przemysłowe (produkcyjne i magazynowe)

Największą grupę budowanych hal stalowych stanowią hale przemysłowe. Do budowy hal tak jak już wyżej wspomniano stosuje się najwyższej jakości stali, która cechuje się dużą rozpiętością konstrukcyjną oraz szerokimi możliwościami kształtowania. Hale przemysłowe rozróżniamy na wielonawowe lub jednonawowe, a także z opcją transportu lub bez. Hala z transportem będzie wymagała zainstalowania suwnicy, której zdaniem jest transport towarów w obu kierunkach naszej hali. Hale przemysłowe mogą być również wyposażone w podnośniki, żurawie, ciągi instalacyjne, taśmy oraz wysięgniki. Hale składowe czyli magazynowe możemy podzielić na hale niskiego
i wysokiego składowania towarów. Wyposażone są one najczęściej w przenośniki oraz urządzenia dźwigowo-transportowe. Zwykle obiekty te posiadają takie same konstrukcje nośne jak hale produkcyjne.

Hale użytku publicznego (wystawowe, widowiskowe, sportowe, konferencyjne)

Są to hale bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o ich architekturę i konstrukcję nośną. W zależności od ich przeznaczenia, hale takie będą odmienne architektonicznie, instalacyjnie, przeciwpożarowo, konstrukcyjnie, ewakuacyjnie oraz akustycznie. Każdy tego rodzaju obiekt projektuje się indywidualnie, w odróżnieniu od hal przemysłowych, które charakteryzują się powtarzalnością konstrukcyjną.

Więcej na: hale stalowe