W budownictwie zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe stosowane są już od wielu lat. Wyglądają podobnie, ale tak naprawdę różnią się znacznie pod względem swoich parametrów technicznych. Na co warto się zdecydować przy budowie swojego domu?

Dachówki betonowe produkowane są z betonu, czyli z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów bazujących na tlenkach żelaza, a także z wody. Beton jest odpowiednio formowany w kształt dachówki, a po jego wyschnięciu nakłada się niego powłokę akrylową stanowiącą zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Do wyboru mamy szeroką gamę różnych kolorów – czerwonawe, ceglane, zielonkawe, szare czy czarne.

Z kolei dachówki ceramiczne wytwarzane są z wydobywanych ze złóż glin, które następnie poddawane są specjalnym procesom formowania oraz barwienia. Musimy pamiętać wtedy o tym, że glina jest materiałem niejednorodnym, dlatego dachówki mogą nieznacznie różnić się pomiędzy sobą kolorem nawierzchni. Wtedy najlepiej mieszać je ze sobą, aby uzyskać atrakcyjny wygląd dachu.

Dachówki ceramiczne a betonowe – porównanie

Eksperci wskazują, że najlepszym wyborem na dom jednorodzinny są dachówki ceramiczne. Są bardzo estetyczne – wyglądają naturalniej i dzięki temu cały dom będzie również prezentował się bardziej atrakcyjnie. Dachówki ceramiczne także mniej obrastają mchem i nie płowieją tak jak ceramiczne. Ponadto dachówki ceramiczne są mniej nasiąkliwe oraz trwalsze – potrafią wytrzymać nawet ponad 150 lat, podczas gdy żywotność dachówek cementowych jest szacowana na około 80 lat.

Oczywiście, nie oznacza to, że dachówki betonowe nie zasługują na uwagę. Ich główną zaletą jest atrakcyjna cena, dlatego dzisiaj dachówki tego rodzaju kupowane są coraz częściej. Ponadto wtedy, gdy zdecydujemy się na dobrą markę dachówek, wtedy również będą one wyglądały bardzo atrakcyjnie. Dodatkowo dachówki betonowe są lżejsze od dachówek ceramicznych, co wpływa również na konstrukcję więźby dachowej. Jak już wspomnieliśmy, dachówki betonowe mogą też częściej zarastać mchem i płowieć pod wpływem promieniowania UV.

Co wobec tego wybrać?

Gdy możemy pozwolić sobie na zakupienie dachówki ceramicznej, która jest droższa od betonowej, warto się nią zdecydować. Jeśli jednak wolimy oszczędzanie, wtedy także dachówka betonowa będzie mogła spełnić swoje zadanie bardzo dobrze. W sprzedaży czeka na nas wiele ciekawych modeli, wobec tego możemy bez problemu dobrać je do swojego pomysłu na idealny dom jednorodzinny. Z ofertami producentów i sklepów możemy zapoznać się już teraz przez internet.