Obecnie najczęściej wykańczamy podłogi w mieszkaniach i domach panelami – są łatwe w montażu, wyglądają estetycznie i są trwałe. Do wyboru mamy dwa główne rodzaje paneli, a mianowicie laminowane oraz drewniane. Czym różnią się pomiędzy sobą i które z nich warto wybrać?

W sklepach z wyposażeniem wnętrz możemy znaleźć szeroką gamę różnych paneli podłogowych. Różnią się pomiędzy sobą wymiarami, kolorystyką oraz sposobem montażu, chociaż obecnie najczęściej stosowane są panele układane w systemie pióro i wpust, czyli nie musimy stosować do nich kleju. Oczywiście, różnica dotyczy też cen – panele laminowane możemy kupić już za około 20 złotych za metr kwadratowy, z kolei lepsze panele drewniane to nawet około 150-300 złotych za metr kwadratowy.

Panele drewniane

Gdy uwielbiasz naturalne drewno, ale nie chcesz decydować się na parkiet lub czasochłonne układanie desek, panele drewniane będą strzałem w dziesiątkę. Aktualnie najbardziej popularne to panele warstwowe, które składają się z trzech warstw. Wierzchnia to drewno widoczne po ułożeniu – może być to drewno gatunków europejskich, na przykład dąb, jesion, buk, albo drewno egzotyczne, przykładowo bambus, jatoba, doussie. Środkowa warstwa ma za zadanie stabilizować panel, natomiast spodnia wykonana jest zwykle z taniego drewna gatunków iglastych. Ze względu na wykorzystanie naturalnego drewna panele te wymagają specjalnej pielęgnacji.

Panele z drewna naturalnego kupujemy najczęściej jako wykończone lakierem lub olejem, wobec tego nie muszą być one dodatkowo pokrywane takimi środkami, jak ma to miejsce w przypadku drewna litego. W związku z tym po ułożeniu panele mogą być od razu użytkowane. Minusem jest z kolei brak możliwości cyklinowania, jak ma to miejsce przy drewnie litym – warstwa wierzchnia paneli jest zwykle na to zbyt cienka.

Panele laminowane

Panele laminowane powstają z płyt drewnopochodnych, które wykańczane są specjalnymi foliami z nadrukiem drewna lub innym wzorem, na przykład możemy spotkać panele przypominające beton, płytki, kamień naturalny. Panele laminowane są z wierzchu wykańczane twardymi warstwami laminatu, który zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład zarysowaniami.

Główny paneli laminowanych to brak naturalnego wyglądu – wprawdzie te dobrej jakości potrafią świetnie imitować drewno naturalne, to jednak nie odpowiadają one każdemu. Plusem jest z kolei bardzo łatwa pielęgnacja – panele w mieszkaniu lub w domu nie wymagają stosowania specjalnych środków czyszczących i konserwujących.