Program rządowy Mieszkanie dla Młodych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kupujący mieszkania mogą skorzystać ze specjalnych dopłat. Aktualnie Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować wnioski o dofinansowanie na 2017 rok. Kupującym pozostał ostatni rok programu, który nie będzie już kontynuowany.

Środki przeznaczone na dopłaty w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych rozdzielane są po połowie – Bank Gospodarstwa Krajowego część środków na dany rok uruchamia z wyprzedzeniem, pozwalając na wcześniejsze złożenie wniosku, z kolei druga połowa jest udostępniana od początku roku, którego dotyczy.

Został tylko 2018 rok

Obecnie środki na 2017 rok zostały już wykorzystane w pełni, dlatego BGK nie przyjmuje już wniosków na ten rok. Nie możemy również składać już wniosków z wyprzedzeniem na 2018 rok – niedawno ogłoszono, że wyczerpała się pula pieniędzy na ten cel.

Osoby, które chciałyby zakupić mieszkanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, mogą zrobić to tylko od początku roku 2018. Musimy jednak spieszyć się z formalnościami, ponieważ, tak jak w poprzednich latach, środki wyczerpują się już w pierwszych dniach stycznia. Dokładnie będą one odblokowane 2 stycznia 2018 roku – wtedy będziemy musieli szybko złożyć wniosek, ponieważ szacuje się, że zainteresowanie również będzie ogromne.

Jak skorzystać z dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych?

Najprościej z dopłaty skorzystają osoby, które chcą kupić mieszkanie od dewelopera, które nie jest jeszcze gotowe do odbioru. Gdy będziemy chcieli kupić je z rynku wtórnego, będziemy musieli dogadać się ze sprzedawcą, aby zaczekał na środki aż do przyszłego roku. Także wtedy, gdy interesuje nas mieszkanie nowe do odbioru już w tym roku, deweloper będzie musiał zgodzić się, aby odebrać je w przyszłym.

Musimy również pamiętać o tym, że program Mieszkanie dla Młodych ma wymagania dotyczące nie tylko uczestników, ale też nieruchomości. Dotyczą one w szczególności limitów cen za metr kwadratowy, które wahają się w zależności od lokalizacji. Zmiany będą wprowadzone od 1 stycznia, więc na razie dokładnie nie wiemy, czy limit zostanie utrzymany czy podwyższony – gdy mieszkanie nie zmieści się w limicie, wniosek nie zostanie zarejestrowany.

Podsumowując, jeżeli chcemy skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, pozostał nam tylko ostatni rok. To ryzykowne posunięcie, ponieważ nie znamy jeszcze dokładnie limitów cenowych. Gdy jednak nie spieszy nam się z zakupem nieruchomości, warto zaczekać, by skorzystać z atrakcyjnej dopłaty.